Menu główne:
Witajcie! Trudno jest zmusić się do nauki. Wracając ze szkoły myślicie tylko o tym by usiąść przed komputerem, sprawdzić pocztę, komunikatory internetowe, facebooka, twittera lub posłuchać ulubionej muzyki. Zgadłem? ;-) Co więc zrobić aby Wasza nauka w szkole nie poszła na marne? Potrzeba Wam...DOBREGO DŁUGOFALOWEGO PLANU. Planu, który da Wam motywacji do nauki, pokaże o czym należy pamiętać aby bez nerwów, ze spokojem, krok po kroku rozwijać swoje umiejętności językowe.
Na początek, przeczytajcie 10 wskazówek którymi warto się kierować ucząc się języka obcego:
1. SPRAW SOBIE DOBRY SŁOWNIK - Jeśli jesteś osobą początkującą powinieneś zacząć od słownika dwujęzycznego (w naszym wypadku, polsko-angielskiego i angielsko-polskiego). Niech to będzie słownik znanego wydawnictwa, tj. Oxford, Cambridge, Longman, PWN, itp. W tym celu najlepiej będzie odwiedzić księgarnię językową - ma ona tę przewagę nad innymi iż posiada większy wybór słowników i możemy liczyć w niej na fachową pomoc. Jeśli już wiemy jaki słownik nam odpowiada warto sprawdzić czy w internecie w sprzedaży wysyłkowej nie znajdziemy tańszej oferty (np. na Allegro). Nie chodzi tu jednak tylko o przetłumaczenie słowa którego nierozumiemy. Powinniśmu używać go mądrze. A co to znaczy? To proste. Sprawdzajmy czy dane słowo to rzeczownik, czasownik, przymiotnik, przysłówek. Do dobrych słowników dołączona jest płyta CD z wymową słówek. Warto z niej skorzystać i starać się naśladować głos lektora wypowiadając słowa na głos.
Z czasem gdy nabierzecie większej wprawy, poznacie już podstawy języka sięgnijcie po słownik jednojęzyczny (czyt. angielsko- angielski). Nie znajdziecie tam tłumaczeń słówek na język polski ale hasła wytłumaczone po angielsku. Np. CAR: a road vehicle with an engine, four wheels, and seats for a small number of people [SAMOCHÓD - "pojazd drogowy z silnikiem, 4 kołami oraz siedzeniami dla małej liczby osób"]. Dołączone do haseł zdania pokazujące użycie słów są niezykle pomocne.
CENA: Za słowniki kieszonkowe zapłacimy niewielkie pieniądze. Jednak są one mniej dokładne bo zawierają mniej haseł. Taki słownik na pewno przyda się w szkole podczas lekcji lub w podróży. Do samodzielnej nauki w domu polecam słownik grubszy, większy, z dużą ilością haseł (np. Wielki Słownik Polsko-Angielski i Angielsko-Polski PWN-OXFORD). Za dobry słownik warto dopłacić.
2. PRZEZNACZ 30 MINUT DZIENNIE NA NAUKĘ - 30 minut dziennie od poniedziałku do piątku, z zegarkiem w ręku, przeznacz na pouczenie się kilku słówek, np. tych które poznałeś na lekcji. Poczytaj podręcznik do gramatyki, zrób kilka ćwiczeń.
Aby było widać efekty ucz się systematycznie.
3. WYKAŻ ZAINTERESOWANIE - Jeśli nie sam z siebie nie wykażesz zainteresowania nauką angielskiego to nigdy się go nie nauczysz. Znam przypadki osób których rodzice zapisali swoje dzieci na lekcje w szkole językowej. Niestety, owe dzieci zaczęły opuszczać zajęcia gdyż najwidoczniej uznaly iż język obcy nie jest im do szczęścia potrzebny. Nie popełnijcie tego samego błędu. Korzystajcie z "darmowych" lekcji w szkole i uczcie się dodatkowo w domu.
Rozwijaj swoje zainteresowania porzez naukę angielskiego! Słuchaj muzyki, oglądaj filmy w oryginale lub z napisami, czytaj swoich ulubionych pisarzy po angielsku. Odwiedzaj strony angielskojęzyczne (serwisy BBC, CNN, gazety).
4. NIE PRZEJMUJ SIĘ BŁĘDAMI KTÓRE ROBISZ - Mówi się, że uczymy się na błędach. To prawda. Jeśli kilka razy się pomylisz, użyjesz niewłaściwego słowa bo zapomniałeś jak coś powiedzieć nasz mózg zarejestruje tę sytuację po to aby podpowiedzieć nam właściwe rozwiązanie w przyszłości. Jeśli nie jesteś czegoś pewny, spróbuj. A rusz Ci się uda a Ty zyskasz szacunek do samego siebie że nie bałeś się spróbować. Pamiętaj iż obecnie na świecie angielskim posługują się miliardy ludzi, lepiej lub gorzej. Twój angielski może być całkiem dobry. Ale przekonasz się o tym tylko gdy będziesz nim mówił.
5. STARAJ SIĘ MYŚLEĆ PO ANGIELSKU - Tworząc sobie zdanie w głowie staraj się układać je od razu po angielsku. Robiąc to polsku, potem tłumacząc na polski znacznie utrudniamy sobie życie.
6. ĆWICZ WSZYSKIE UMIEJĘTNOŚCI - W miarę możliwości należy trenować wszystkie umiejętności językowe, tj. mówienie, czytanie, słuchanie i pisanie.
7. NIE ZAPOMINAJ O GRAMATYCE - Aby w pełni zrozumieć język obcy musimy poznać jego gramatykę. Nie należy jej zaniedbywać. Sama nauka słówek nie wystarczy. Musimy nauczyć się składać słowa w zdania.
8. ZNAJDŹ KOGOŚ Z KIM MÓGŁBYŚ POWICZYĆ - Dobrze jest znaleźć osobę któta tak samo jak wy chciałaby nauczyć się języka obcego, jest równie zmotywowana i chętna podzielić się swoimi doświadczeniami. Rozmawiajcie po angielsku na różne tematy, wymieniajcie się notatkami, książkami, oglądajcie wspólnie filmy po angielsku i rozmawiajcie o nich po projekcji.
Jeśli znasz rodowitego Brytyjczyka lub Amerykanina (tzw. native speakera - rodowitego użytkownika języka angielskiego) warto to wykorzystać i sprawdzić swój angielski w rozmowie z nim.
Dobrą metodą jest też znalezienie sobie korespondencyjnego przyjaciela (tzw. penfriends / penpals / keypals - takie hasła wpisz w google). Wymieniając mejle masz okazję nie tylko poznać kogoś ciekawego z innego kraju ale również sprawdzić swoje umiejętności w pisaniu. Rozmowy poprzez SKYPEa to z kolei darmowy sposób na dotarcie do milionów mówiących po angielsku ludzi z całego świata. Wystarczy tylko komputer z dostępem do internetu, ewentualnie mikrofon. Oraz...patrz punkt 2 ;-)
9. WYBIERZ NAJLEPSZĄ DLA SIEBIE METODĘ NAUKI - Jedna osoba uczy się języka poprzez czytanie książek i wypisywanie nowych, nieznanych słówek, druga porzez słuchanie muzyki i tłumaczenie słów piosenki na język polski. Są i tacy którzy uczą się słuchając poprawnej angielszczyzny, np. nauczyciela lub aktora w filmie i wyłapując interesujące nas słowa. Sami musicie odkryć jaki sposób jest dla was najlepszy.
10. ZNAJDŹ DOBREGO NAUCZYCIELA - Nauczyciel może wskazać Ci właściwą drogę, wytłumaczyć zagadnienie z gramatyki, podać poprawną wymowę trudnego słowa, wreście zainteresować ucznia językiem obcym. W szkole uczeń nie za bardzo może wybrać sobie nauczyciela. Niemniej jednak mamy zawsze możliwość skorzystania z pomocy nauczycieli ze szkół językowych oraz korepetytorów. I jeszcze jedno. Jeśli nieodpowiada nam z jakiś względów nasz nauczyciel, skorzystajmy z, np. darmowych konsultacji prowadzonych w szkole. Możemy wybrać sobie tego nauczyciela którego metody bardziej nam odpowiadają.